7.03.2018 r. uczniowie kl. II c LO z wizytą w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie.

Uczniowie kl. II c LO z wizytą w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie

Nigdy wcześniej uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie nie mieli okazji uczestniczyć w wydarzeniach związanych z historią polskiego lotnictwa wojskowego. Po raz pierwszy taka okazja zdarzyła się w jakże ważnej w historii państwa polskiego rocznicy 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100 – lecia powstania polskiego lotnictwa wojskowego. W dniu 7 marca 2018 r. swoje podwoje otworzyła przed  uczniami Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych, kolebka polskiego lotnictwa wojskowego – Dęblin. Szkoła Orląt, organizując Dzień Otwarty, zaprezentowała ofertę kierunków kształcenia, a także bazę dydaktyczno – szkoleniową. ZSP w Chojnie skorzystał z  zaproszenia, skierowanego do uczniów klas o kierunku społeczno – wojskowym.

Spotkanie z lotnictwem rozpoczęło się od uroczystego otwarcia przedsięwzięcia przez  Rektora – Komendanta gen. bryg. pil. dr. Piotra Krawczyka, który zachęcał młodych ludzi do wstąpienia w szeregi elitarnej szkoły, dzieląc się przy okazji własnymi spostrzeżeniami i wspomnieniami sprzed 30 lat, kiedy sam przekraczał bramy uczelni. Po  powitaniu przez Rektora, głos zabrali studenci, przedstawiając zasady naboru na  oferowane przez WSOSP kierunki wojskowe i cywilne oraz zasady rekrutacji.

Następnie każda grupa, pod opieką przydzielonego opiekuna spośród studentów uczelni, udała się na zwiedzanie szkoły. Uczniowie obejrzeli sprzęt lotniczy Akademickiego Ośrodka Szkolenia Lotniczego, gdzie początkujący studenci szkolą się na sprzęcie cywilnym, dużo tańszym w eksploatacji niż wojskowy. Odwiedzili także Ośrodek Szkolenia Personelu Służb Ruchu Lotniczego, gdzie szkolą się kontrolerzy ruchu lotniczego. Przy okazji okazało się,  że  zarobki początkującego kontrolera w cywilnym ruchu lotniczym zaczynają się  od  6  tys. zł, natomiast doświadczonego sięgają 50 tys. miesięcznie! Kolejną pozycją w  zwiedzanym grafiku był symulator spadochronowy i urządzenie treningowe do nauki katapultowania. Uczniowie mieli możliwość odczuć na własnej skórze, z jakimi przeciążeniami zmagają się piloci samolotów odrzutowych w codziennej służbie. W  Zakładzie Wychowania Fizycznego, prezentowane były lotniczo – gimnastyczne przyrządy specjalne, przy czym najmniej skomplikowane przypominało huśtawkę, a w głowie kręciło się od samego patrzenia. Nowoczesnym wyposażeniem zaimponował także Ośrodek Szkolenia Obsługi Systemów Bezzałogowych Statków Powietrznych, prezentujący bezpilotowce, używane obecnie w polskiej armii głównie do celów rozpoznawczych i  obserwacyjnych. Naszej młodzieży szczególnie do gustu przypadł system szkolno – treningowy do broni strzeleckiej Śnieżnik, gdzie w wirtualnej rzeczywistości, na dużym ekranie, można ćwiczyć prowadzenie strzelania w różnych sytuacjach taktycznych, z każdej wykorzystywanej przez armię broni.

Prawdziwą przysłowiową wisienką na torcie były symulatory lotu, np. samolotu F – 16 lub  śmigłowca SW – 4 Puszczyk. Szkolony zajmuje miejsce w kabinie odwzorowującej oryginał, a program komputerowy umożliwia symulowanie każdej możliwej sytuacji w  powietrzu z bardzo bogatą grafiką – wyświetlaną na wielkich monitorach. Operator prezentował także lot samolotu bojowego, wykonując różne figury akrobacyjne, jak  np.  beczka czy pętla. Ciekawie reagował na owe ewolucje organizm, gdyż przy każdym położeniu samolotu na skrzydło, pojawiało się złudzenie optyczne przewrócenia się,  co  wynikało stąd, iż błędnik ludzki nie jest przystosowany do patrzenia na świat z góry. W trakcie zwiedzania uczelni można było zauważyć również szkolonych żołnierzy armii innych państw, chociażby węgierskiej czy Arabii Saudyjskiej. Uczniowie zwiedzili również Muzeum Sił Powietrznych, a w nim bardzo bogatą kolekcją samolotów polskiego lotnictwa po II wojnie światowej.

Wizytę w Dęblinie uwieczniło pamiątkowe zdjęcie pod pomnikiem bohaterskich lotników, wychowanków dęblińskiej Szkoły Orląt.

mgr Marek Bednarz