7.04.2022 r. uczniowie klasy 2 d LO wzięli udział w zajęciach dydaktycznych w Instytucie Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego.

Zajęcia dydaktyczne klasy 2 d LO z elementów kryminalistyki w Instytucie Biologii US

07.04.2022 r. uczniowie klasy 2 d LO, o kierunku przyrodniczym z elementami kryminalistyki, wzięli udział w zajęciach dydaktycznych w Instytucie Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Zajęcia odbywały się w ramach realizacji materiału z przedmiotu elementy kryminalistyki i miały na celu przeprowadzenie izolacji DNA z roślin oraz zapoznanie z  techniką elektroforetyczną przy zastosowaniu ZESTAWU THERMO SCIENTIFIC™ PHIRE™ PLANT DIRECT PCR.

Pani dr inż. Ewa Filip przedstawiła na początku zajęć krótką prezentację, przypominającą o  tym, co to jest elektroforeza oraz jak używać pipety półautomatycznej. Następnie uczniowie samodzielnie wykonywali izolację DNA z produktów pochodzenia roślinnego, takich jak mąka pszenna i płatki owsiane oraz umieścili wyizolowany materiał na żelu do elektroforezy.

Na koniec obserwowali otrzymane wyniki badań.

Dzięki współpracy naszej szkoły z Instytutem Biologii, uczniowie mają możliwość wykonywania praktycznych ćwiczeń, które wymagają specjalistycznego sprzętu, jak też sprawdzić swoje umiejętności w warunkach laboratoryjnych.

Opiekun grupy

mgr Agnieszka Pawlaczyk