7.09.2018 r. pierwszy dzień akcji „Narodowe Czytanie”.

Narodowe Czytanie „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego

W dniu 7 i 10 września 2018 roku w naszej szkole odbyła się kolejna odsłona akcji Narodowego Czytania. Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna, propagująca znajomość narodowej literatury, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu. Patronat Honorowy sprawuje Para Prezydencka. Akcja „Narodowe Czytanie” organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza oraz „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Zainaugurowana przez Parę Prezydencką 28 lutego tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła akcji, podczas której czytane było „Przedwiośnie ” Stefana Żeromskiego. „Przedwiośnie” to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924  roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania.

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie „Narodowe Czytanie” odbyło się w bibliotece szkolnej. Organizatorem akcji była mgr G. Lasowska. Aktywny udział w promowaniu akcji wzięli uczniowie klasy I bd LO, II bd LO oraz nauczyciele mgr K. Mickiewicz – Bindas oraz mgr Joanna Gorska – Hamkało.

„Narodowe Czytanie” na stałe weszło w nasz szkolny kalendarz imprez i stanowi jeden z elementów promocji czytelnictwa.

mgr Lasowska Gabriela