7.11.2019 r. odbyło się spotkanie literackie upamiętniające 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Montaż słowno – muzyczny
upamiętniający 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

7 listopada 2019 r. w szkolnej bibliotece odbyło się literackie spotkanie upamiętniające 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, utrwaloną w poezji poetów Apokalipsy Spełnionej.

Przedsięwzięcie przygotowali nauczyciele języka polskiego, historii i bibliotekarze. Miało ono charakter otwarty, bo adresatami byli wszyscy ceniący wartości patriotyczne i  obywatelskie. Wykonawcami zaś, jak zawsze, byli uczniowie działający w szkolnym kole teatralnym. To oni zaproponowali widowni nie tyle ciekawą, co wzruszającą lekcję historii, utrwaloną w poezji, prozie i pieśni patriotycznej tamtych lat.

Spotkanie było okazją do poznania pokolenia poetyckiego, doświadczonego przez wojnę i  okupację, przypomnienia utworów Baczyńskiego, Gajcego i Różewicza. Recytatorzy starali się oddać swoimi interpretacjami grozę tamtych chwil, strach, przerażenie, ale też miłość do  Ojczyzny. Młodzi artyści byli tak autentyczni, że nie obyło się bez wzruszeń. Podniosłości wydarzeniu dodawała muzyka, sceny z filmów wojennych i teksty piosenek patriotycznych.

Oprawę plastyczną w formie plakatów, przygotowywali uczniowie klas pierwszych na wiedzy o kulturze. Po przedstawieniu był czas na rozmowy i słowa uznania dla występującej młodzieży.

mgr Edyta Krupa – Nadolny

mgr Hanna Leszczyńska