7.12.2017 r. w Centrum Dydaktyczno – Badawczym Nanotechnologii ZUT odbyła się inauguracja VI Edycji Projektu „Licealista w świecie nauki”.

Inauguracja VI Edycji Projektu „Licealista w świecie nauki”

W dniu 7 grudnia 2017 roku w Centrum Dydaktyczno – Badawczym Nanotechnologii ZUT odbyła się inauguracja VI Edycji Projektu „Licealista w świecie nauki”, którego organizatorem jest Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt oraz zaprzyjaźnione jednostki naukowe ZUT w Szczecinie: Instytut Polimerów, a także Katedra Genetyki, Hodowli i  Biotechnologii Roślin.

W tym roku do projektu przystąpiło 640 uczniów z 21 szkół z Mieszkowic, Stargardu, Koszalina, Barlinka, w tym z ZSP z Chojny. Podczas inauguracji tradycyjnie wręczone zostały uczestnikom projektu indeksy oraz przedstawiono opiekunów akademickich, pod okiem których uczniowie będą przeprowadzać badania na wybrany przez siebie temat. Tym razem do wyboru były następujące tematy:

1. Mikrokosmos wokół nas.
  2. Molekularny świat enzymów.
  3. Genetyka zachowania.
  4. Czy zwierzęta potrafią leczyć? – terapie z udziałem zwierząt.
  5. Komórki rozrodcze – komórki wyjątkowe.
  6. Świat pasożytów – pasażerowie na gapę.
  7. Krew darem życia.
  8. Organoleptyczna ocena żywności.
  9. Emu – ptak użytkowy i ozdobny.
  10. Zdrowo i naturalnie – prawidłowa dieta dla naszego psa.
  11. Lipidogram w surowicy świń.
  12. Budowa szkieletu zwierząt.
  13. Rośliny ze szkła – roślinne kultury in – vitro.
  14. Polimerowe kapsułki dla medycyny.
  15. Świat nanotechnologii.

Z naszej szkoły w projekcie uczestniczyć będzie 14 uczniów klasy II Liceum, którzy pod  opieką nauczyciela biologii mgr Agnieszki Pawlaczyk i nauczyciela akademickiego Pani dr hab. Jolanty Karakulskiej, przeprowadzać będą badania na Katedrze Immunologii, Mikrobiologii i Chemii Fizjologicznej na temat „Mikrokosmos wokół nas”.

Po zakończeniu części oficjalnej inauguracji, odbył się krótki wykład Pani dr  hab.  inż.  Katarzyny Michałek na temat „Akwaporyny – błonowe wrota dla wody”.

Konferencja kończąca projekt, na której zaprezentowane zostaną przez uczniów wyniki badań, planowana jest na wiosnę 2018 roku.

Opiekun

mgr Agnieszka Pawlaczyk