7.12.2017 r. w ramach projektu RPOWZ „Kwalifikacje dziś – dobra praca jutro” uczniowie klas I i III Technikum Informatycznego uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych w Wyższej Szkole Humanistycznej TWP w Szczecinie.

Zajęcia dydaktyczne w Wyższej Szkole Humanistycznej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Szczecinie

W ramach projektu RPOWZ „Kwalifikacje dziś – dobra praca jutro”, w dniu 7 grudnia 2017 r., uczniowie klas I i III Technikum Informatycznego odwiedzili Wyższą Szkołę Humanistyczną Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Szczecinie. W programie znalazły się  wykłady nt. wystąpień publicznych, warsztaty z grafiki wektorowej oraz zajęcia z  cyberniebezpieczeństwa.

Do zajęć wprowadzała nas Dziekan Wydziału Nauk Stosowanych p. dr Barbara Popiel, przedstawiając uczelnię i specjalności na poszczególnych kierunkach I i II stopnia.

Następnie uczniowie uczestniczyli w warsztatach z grafiki wektorowej, prowadzonych przez  p. Pawła Lipskiego. Każdy uczeń pracował przy swoim stanowisku komputerowym, zgłębiał tajniki programu CorelDRAW. Zajęcia okazały się bardzo ciekawe, uczniowie chętnie podejmowali wyzwania, rysując coraz bardziej złożone obiekty i z dużą satysfakcją oglądali swoje prace.

Kolejnym punktem, były zajęcia z p. dr Barbarą Popiel, która w bardzo interesujący sposób przedstawiła zagadnienia udanych wystąpień publicznych. Zwracała uwagę na postawę ciała, mimikę twarzy, intonację głosu. Uczniowie z wielką uwagą słuchali cennych wskazówek, starając się jak najwięcej zapamiętać, by móc w przyszłości je wykorzystać.

Kolejny wykład pt. „Techniczne aspekty przestępczości w cyberprzestrzeni”, prowadzili panowie z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie: nadkomisarz Daniel Michalski i  st.  sierżant Ryszard Ćwiek. Uczniowie zostali zapoznani z przykładami Phisingu, zagrożeń płynących przez otwarte sieci Wi – Fi, fałszywego oprogramowania ochronnego oraz  sposobów ochrony przed atakami w sieci. Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem, był niezwykle pouczający i uświadomił, że zdrowy rozsądek i rozwaga, pomogą ustrzec się  przed cyberniebezpieczeństwami.

Uczniowie byli bardzo zadowoleni z zajęć, mogli pogłębić swoją wiedzę i wykorzystać ją  w praktyce.

mgr inż. Krzysztof Janik