7.12.2020 r. uczniowie klas o kierunku humanistyczno-prawnym uczestniczyli w wykładzie online „Kilka refleksji o ekonomicznej efektywności prawa” zorganizowanym przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego.

Wykład online „Kilka refleksji o ekonomicznej efektywności prawa”

7 grudnia 2020 r. od godz.13.00 do 14.00 uczniowie klasy 1 i 2 LO, o kierunku humanistyczno – prawnym, uczestniczyli w wykładzie online „Kilka refleksji o ekonomicznej efektywności prawa”. Spotkanie poprowadziła Pani dr hab. Krystyna Nizioł, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego.

Pani Doktor omówiła przebieg procesu legislacyjnego w Polsce, czyli sposób uchwalania ustaw. Ponadto przedstawiła regulacje prawne dotyczące zagadnienia oceny wpływu w  rządowym procesie legislacyjnym.

Proces oceny wpływu jest elementem prowadzenia polityki w oparciu o dowody; obejmuje analizę dostępnych informacji i danych, ewaluację istniejącego stanu prawnego w danej dziedzinie życia społeczno – gospodarczego oraz konsultacje publiczne. Poprawnie przeprowadzona ocena wpływu zapewnia możliwie pełną i wiarygodną informację na temat celowości interwencji państwa oraz korzyści i kosztów związanych z podjęciem konkretnych działań. Natomiast wyniki przeprowadzonej oceny wpływu są przedstawiane w ocenie skutków regulacji (OSR), która jest dokumentem towarzyszącym projektowi aktu normatywnego, procedowanego w rządowym procesie legislacyjnym.

Zestawienie wyników stanowi bazę dla wypracowania rekomendacji do dalszych działań. Wzory formularzy, zgodnie z przepisami Regulaminu pracy Rady Ministrów, zamieszcza się  w BIP KPRM i można się szczegółowo z nimi zapoznać.

Wykład zakończył się dyskusją. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach współpracy szkoły z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego i odbyło się poprzez aplikację Microsoft Teams.

mgr Gabriela Lasowska