7 – 14.11.2018 r. wzięliśmy udział w wystawie pamiątek pod nazwą „Bohaterowie Niepodległej”.

WYSTAWA PAMIĄTEK ZWIĄZANYCH Z ODZYSKANIEM PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

Jednym z wielu zadań realizowanych przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w  Chojnie, w ramach projektu edukacyjnego „Godność. Wolność. Niepodległość.”, było przygotowanie wystawy pamiątek pod nazwą „Bohaterowie Niepodległej” – modeli redukcyjnych, przedstawiających historię polskiego lotnictwa wojskowego oraz monet i  banknotów kolekcjonerskich, prezentujących wydarzenia i bohaterów niepodległości.

Przygotowania do zorganizowania wystawy zostały rozpoczęte we wrześniu, od ogłoszenia przez nauczycieli i Samorząd Uczniowski informacji o projekcie i zbiórce pamiątek związanych z odzyskaniem niepodległości.

Od tego czasu w szkole do nauczycieli, zaangażowanych w projekt, zaczęły spływać pamiątki rodzinne, posiadające wartość historyczną i sentymentalną, przedmioty często przedstawiające historie indywidualne, rodzinne. Oczywiście, każdy uczeń indywidualnie musiał opisać prezentowany przez siebie przedmiot. W ten sposób na wystawę trafił portret pradziadka w mundurze armii austro – węgierskiej, służącego jeszcze jako poddany Franciszka Józefa.

Udało się także wypożyczyć francuski bagnet Lebel, identyczny, jak używany przez Błękitną Armię gen. Hallera czy oddziały polskie w bitwie warszawskiej, a także bagnet polskiej produkcji z okresu dwudziestolecia międzywojennego, wyprodukowany w fabryce broni w  Radomiu. Na wystawie znalazły się także m.in. zegarki kieszonkowe, charakterystyczne dla początków XX wieku, lampa naftowa, żelazko z duszą, reprodukcje banknotów używanych w Polsce w początkach niepodległości, plecak imitujący plecak legionowy, bucik z początku XX wieku, lampa karbidowa z dwudziestolecia międzywojennego z logo PKP, zdjęcia z lat 20 – tych ubiegłego wieku, jak też reprodukcja dokumentu informująca o  powstaniu niepodległego państwa polskiego.

Wystawa modeli redukcyjnych dotyczyła 100– lecia polskiego lotnictwa wojskowego. Składała się ona z dziesięciu modeli samolotów w skali 1/48 – prezentujących samoloty lotnictwa polskiego.

Można było obejrzeć więc Fokkera w barwach pil. Stefana Bastyra z 1919 roku, słynny z  okresu dwudziestolecia międzywojennego legendarny samolot bombowy PZL-37 Łoś, myśliwiec P – 11 c, R – XIII Lublin. Polskie Siły Zbrojne na zachodzie reprezentował myśliwiec Hurricane, na którym latali polscy piloci w Bitwie o Anglię, koniecznie w brawach dywizjonu 303, a także znakomity P – 51 Mustang w barwach 315 dywizjonu. Okres powojenny to era naddźwiękowa, więc nie mogło zabraknąć Mig – 21MF, Su-22M4 w  barwach z przełomu wieku, a także Mig – 29 w barwach jednostki z Mińska Mazowieckiego, kultywującej tradycje dywizjonu 303.

Na wystawie numizmatycznej prezentowana byłą kolekcja monet srebrnych oraz banknotów emitowanych przez NBP, których tematyka związana była historią Polski, w tym także okresu odzyskania niepodległości.

Po przygotowaniu wystawy, od 7 do 14 listopada 2018 r., każdy wychowawca lub nauczyciel historii był zobowiązany do jej obejrzenia wraz z klasą. Dzięki temu, w krótkim czasie, wszyscy uczniowie ZSP w Chojnie mogli zapoznać się z prezentowanymi na  niej  przedmiotami, akcesoriami. Całość prezentowana była w sali konferencyjnej, w  zakupionych w tym celu gablotach. Na wystawie prezentowany był także, wykonany przez  uczniów, zdalnie sterowany aplikacją telefoniczną model czołgu Renault FT 17, będący pierwszym czołgiem polskiego wojska w historii.

mgr Marek Bednarz

mgr Katarzyna Mickiewicz – Bindas