8.01.2021 r. w ramach X Nocy Biologów uczennica kl. 2 abd LO Jessica Cewka otrzymała wyróżnienie w konkursie „Przez klocki do nauki”.

Wyróżnienie uczennicy kl. 2abd LO Jessiki Cewki w konkursie Przez klocki do nauki w ramach Nocy Biologów

Idea Nocy Biologów narodziła się na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podczas licznych spotkań otwartych dla społeczności miasta i  regionu. Tysiące odwiedzających dzieci, młodzieży i dorosłych, było zachętą do  zorganizowania w całej Polsce tego typu przedsięwzięcia.

X edycja Nocy Biologów, tym razem w przestrzeni wirtualnej, odbyła się 8 stycznia 2021 r. pod hasłem „Człowiek i mikroorganizmy”. Do wyboru były zajęcia w trzydziestu czterech ośrodkach naukowych na terenie całego kraju. Uczniowie naszej szkoły, z klas o kierunku przyrodniczym z elementami kryminalistyki, uczestniczyli w zajęciach na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajęcia, pod nazwą CSI Kryminalne Zagadki Wydziału Biologii, obejmowały 3 wykłady w zakresie Genetyki sądowej, Entomologii Sądowej oraz zbierania śladów biologicznych. Dodatkowo część uczniów wysłuchała wykładu o Historii bioterroryzmu.

W ramach Nocy Biologów na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach odbyły się  konkursy dla różnych grup wiekowych. Do uczniów szkół ponadpodstawowych skierowany został konkurs Przez klocki do nauki. Celem konkursu było wykonanie z  klocków typu LEGO modelu dowolnego mikroorganizmu. Do konkursu zgłoszono łącznie 68 prac z całej Polski, a Jessica Cewka, uczennica naszego liceum, otrzymała wyróżnienie.

nauczyciel biologii

mgr Agnieszka Pawlaczyk