8.12.2011 r. klasa I a LO uczestniczyła w zajęciach na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego.

Wizyta na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego

W dniu 8 grudnia wybraliśmy się całą naszą klasą Ia , wychowawczynią panią Hanną Leszczyńską oraz z naszym nauczycielem historii panem Norbertem Oleśków na Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Spotkanie odbyło się w ramach współpracy patronackiej jaką sprawuje WPIA nad naszą szkołą.

Po przybyciu na miejsce oficjalnie zostaliśmy powitani przez Prodziekana ds. Studiów Stacjonarnych panią dr Beatę Kanarek.
Punktualnie o godzinie 10 nasza klasa oraz dwie inne klasy ze szczecińskich liceów rozpoczęliśmy spotkanie z pierwszym prelegentem, ks. dr Grzegorzem Harasimiakiem z Katedry Prawa Karnego. Wykład na temat „Pojęcie godności człowieka w konstytucji RP oraz według filozofów różnych epok” był wielce interesujący, aktywizujący nas jako słuchaczy i zmuszający do refleksji nad pojęciem „godności ludzkiej”.

Drugi wykład prowadzony był przez dr Marka Tkaczuka z Katedry Prawa Rzymskiego i Historii Doktryn Polityczno-Prawnych. Wykład dotyczył „Kształtowania wspólnot plemiennych i początków organizacji struktur państwowych ze szczególnym uwzględnieniem państw starożytnych Aten i Sparty”. Zagadnienia tego tematu były nam już  częściowo znane ze szkolnych zajęć historii, ale dowiedzieliśmy się także wielu ciekawych dodatkowych szczegółów dotyczących kształtowania się państwowości w świecie starożytnym.

Po dwóch godzinach wykładów, pożegnaliśmy się z gospodarzami spotkania, i udaliśmy się na krótki relaks, obiecany nam przez naszych opiekunów- zakupy w Centrum Handlowym Kaskada.

Już dziś z niecierpliwością oczekujemy kolejnej wizyty na WPIA i na pewno skorzystamy z zaproszenia pani Prodziekan na kolejne spotkanie w następnym semestrze.

Magdalena Kornalewicz
Klasa I a