9.02.2017 r. odbył się X Powiatowy Konkurs Wiedzy o Europie.

X Powiatowy Konkurs Wiedzy o Europie

9 lutego 2017 r. odbył się, już po raz dziesiąty, Powiatowy Konkurs Wiedzy o  Europie. Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie. Honorowym Patronatem konkurs objął już po raz piąty prof. Bogusław Liberadzki poseł do  Parlamentu Europejskiego, który ufundował główną nagrodę – wyjazd studyjny do  Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

W konkursie biorą udział trzyosobowe drużyny uczniów gimnazjum i klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych powiatu gryfińskiego. W tym roku uczestniczyli gimnazjaliści ze szkoły w Baniach, Chojny i Widuchowej oraz pierwszoklasiści z ZSP Nr 2 w Gryfinie i  ZSP  w  Chojnie. Konkurs składał się z kilku części.

W pierwszej części uczestnicy rozwiązywali test, w drugiej zespoły odpowiadały na pięć pytań dotyczących wiedzy geograficznej, symboli narodowych, ustrojów państw, organizacji międzynarodowych, w tym głównie Unii Europejskiej, potraw i znanych postaci świata kultury. W trzecim etapie uczestnicy przedstawiali wcześniej przygotowane prezentacje multimedialne charakteryzujące wybrane przez siebie państwo. Ta część wyróżniała się  ciekawymi pomysłami, mogliśmy posłuchać muzyki na żywo, spróbować wypieków kuchni portugalskiej.
Celem konkursu było propagowanie wiedzy o Europie, integrowanie środowiska lokalnego, pokazanie różnorodności kultur państw starego kontynentu.

Uczestników oceniała komisja w składzie: pan Gerard Lemke – przewodniczący Chojeńsko – Gryfińskiego Stowarzyszenia Wspólnej Europy, Krystyna Leddin – pracownik Biblioteki Publicznej w Chojnie oraz Kazimierz Komorzycki – reprezentujący prof.  Bogusława Liberadzkiego.

Wyniki konkursu:

I miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum w Chojnie, w składzie: Ewa Jabłońska, Julia Laskowska i Gracjan Jasnos ( opiekun p. Urszula Rados) – to im przypadła nagroda, wyjazd do Brukseli do Parlamentu Europejskiego.

II miejsce – drużyna z Gimnazjum w Widuchowej w składzie: Klaudia Knap, Zuzanna Kałuża i Filip Wermuth ( opiekun p.Irena Chęś).
III miejsce zajęła drużyna z naszej szkoły w składzie: Karolina Herman, Justyna Zygmunt i  Mateusz Grzegórzek ( opiekun p. Danuta Perz).
Koordynatorkami konkursu były: mgr Danuta Perz i mgr Gabriela Lasowska.

mgr Danuta Perz