9.02.2021 Dzień Bezpiecznego Internetu.

ZAGROŻENIA INTERNETU

Internet oprócz wielu pozytywnych, praktycznych i użytecznych aspektów, niesie ze sobą wiele zagrożeń.

Kontakt z nieodpowiednimi treściami

Korzystając z Internetu możesz zostać narażony na kontakt z nieodpowiednimi treściami, a  także możesz być zachęcany do podejmowania działań, które są nielegalne lub niebezpieczne.

Istnieje ryzyko, iż korzystając z sieci, możesz dostarczyć obcym osobom informacji lub  zaaranżować spotkanie, które będą stanowić zagrożenie dla Twojego bezpieczeństwa lub  bezpieczeństwa rodziny. W wielu przypadkach osoby wykorzystują pocztę elektroniczną, chat room, grupy dyskusyjne, aby zdobyć zaufanie, a następnie zorganizować spotkanie w prawdziwym świecie.

Nękanie

Możesz stać się obiektem nękania, zastraszania czy choćby niewybrednych żartów. Powinieneś wiedzieć, że nie należy odpowiadać na zaczepki, gdyż zachęca to tylko sprawcę do  dalszego działania. O zachowaniu sprawcy można donieść administracji komunikatora, dostawcy Internetu, administratorowi serwera konta pocztowego, a w przypadku złamania prawa – zgłosić sprawę na policję.

Łamanie prawa

Możesz zaangażować się w działalność, która jest nielegalna lub pociąga za sobą straty finansowe. Korzystając z aukcji internetowych, podając dane karty kredytowej rodziców itp.  możesz stać się ofiarą różnych oszustów. Młodzi ludzie bywają nie tylko ofiarami nękania czy  niewybrednych żartów, ale także bardzo często sami są ich autorami. Łamią prawo przesyłając wirusy, nielegalne treści, uprawiając hazard, jak również kopiując filmy i muzykę.

Uzależnienie od Internetu

Oprócz wielkich korzyści, postępująca informatyzacja przyniosła nowe zagrożenia. Rośnie bowiem stale liczba osób uzależnionych od Internetu i gier komputerowych. Popularność gier przekroczyła wszelkie oczekiwania i oceniana jest jako prawdziwy fenomen socjologiczny lub  wręcz zjawisko kulturowe. Powodowane przez nie efekty destrukcyjne stają się poważnym problemem społecznym i zdrowotnym.

Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu

Cyberprzestrzeń jest jak wielkie miasto. Możesz znaleźć tam biblioteki, uniwersytety, muzea, miejsca rozrywki oraz możliwość spotkania wielu wspaniałych ludzi. Niestety, możesz tam spotkać ludzi lub sprawy, których powinieneś unikać. Znając niebezpieczeństwa i sposoby ich uniknięcia będziesz mógł bezpiecznie korzystać z Internetu.

Ustal wspólnie z rodzicami zasady korzystania z Internetu. Ustalcie kiedy i jak długo możesz przebywać w Sieci, z jakich serwisów internetowych wolno Ci korzystać. Umowa z  rodzicami nie oznacza rezygnacji z Twojej prywatności czy Twoich praw. Jest ona po prostu uzgodnieniem waszego wspólnego stanowiska opartego na wzajemnym zaufaniu i zrozumieniu.           Chroń swoją prywatność w Sieci. Jeśli bierzesz udział w jakimkolwiek forum publicznym w  Internecie, nie podawaj swojego nazwiska, adresu mailowego, numeru telefonu, nazwy szkoły oraz innych informacji, które mogłyby pozwolić na ustalenie Twojej tożsamości.

Nie wysyłaj swoich zdjęć osobom, których nie znasz.

Odpowiadaj mądrze na otrzymane wiadomości. Nigdy nie odpowiadaj na wiadomości, które sprawiają, że czujesz się skrępowany, zmieszany lub zaniepokojony.

Bądź ostrożny korzystając z czat room. Nigdy nie będziesz mieć pewności z kim naprawdę rozmawiasz. Jest tam wielu przyjaznych i ciekawych ludzi, jednak pamiętaj, że czaty są również wykorzystywane przez osoby poszukujące swoich ofiar, szczególnie wśród nastolatków. Nigdy nie  podawaj swoich danych osobowych i nie organizuj spotkań w „realu” bez wiedzy rodziców.

Bądź ostrożny, jeśli ściągasz coś do swojego komputera ze strony www. Niektóre strony www proszą o pozwolenie na załadowanie jakiegoś programu lub „podłączenie się”. Programy te,  w niektórych przypadkach mogą być wykorzystywane później do przesyłania ci jedynie irytujących reklam. Niestety często są również używane do ingerowania w Twoją prywatność, śledzenia tego, co robisz w danej chwili w sieci, czy wprowadzania wirusów do Twojego komputera. Mogą one zamienić Twój komputer w serwer, z którego ktoś nieznajomy będzie mógł swobodnie korzystać, np. pobierając bez Twojej zgody Twoje fotografie lub prywatne dokumenty. Nie wgrywaj żadnych programów, jeśli nie masz pewności, że pochodzą one z godnego zaufania źródła.

Jeśli prowadzisz blog, musisz mieć świadomość, że jest on dostępny dla każdego kto  korzysta z Internetu. Pamiętaj o tym, zamieszczając w blogu informacje o sobie. Zastanów się,  jakie wiadomości na swój temat chciałbyś tam umieścić i czy naprawdę powinieneś to zrobić. Wszystko, co umieścisz w blogu może być nie tylko przeczytane przez innych użytkowników sieci, ale także z łatwością kopiowane i przechowywane, a w przyszłości może zostać wykorzystane przeciwko Tobie.

To, co teraz wydaje ci się fajne i zabawne, może okazać się niestosowne i kłopotliwe kilka lat później. Pamiętaj, że w Internecie również obowiązują zasady dobrego wychowania. Nie rób niczego, co mogłoby urazić innych użytkowników lub byłoby sprzeczne z prawem.

Zespół wychowawców internatu

źródła:

John Lenardon „Zagrożenia w internecie. Chroń swoje dziecko”

Nicholas Kardaras „Dzieci ekranu”