9.10.2020 r. wzięliśmy udział w akcji Narodowe Czytanie 2020.

„Balladyna” Juliusza Słowackiego lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania

9 października 2020 roku w naszej szkole odbyła się dziewiąta odsłona Narodowego Czytania. Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna, propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu. Patronat Honorowy sprawuje Para Prezydencka. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, a w 2019 roku lekturą były Nowele polskie.

W tym roku czytaliśmy „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Jest to wybitne dzieło epoki romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Celem akcji jest popularyzacja czytelnictwa, jak również promowanie literatury polskiej i wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości. Wspólne Narodowe Czytanie jest organizowane zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

Narodowe Czytanie odbyło się w bibliotece szkolnej. Organizatorkami akcji były mgr G. Lasowska i mgr Edyta Krupa – Nadolny. W promowaniu akcji wzięli aktywny udział uczniowie klasy 3 ac LO, 1 BI oraz 1 HŻ. Akcja jest stałym elementem w naszym szkolnym kalendarzu imprez i stanowi jeden z elementów promocji czytelnictwa.

Ze względu na sytuację epidemiczną i zagrożenie Covid – 19, tegoroczne czytanie było realizowane w innej formie niż dotychczas, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

Rękopis Balladyny znajduje się w zbiorach Biblioteki Narodowej i można go obejrzeć na stronie Polona.pl>>

mgr Gabriela Lasowska