9.12.2016 r. uczniowie klas mundurowych z wizytą w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.

Z wizytą w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie

Dnia 9 grudnia 2016 r. w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie miały miejsce eliminacje Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności z udziałem uczniów klas ponadgimnazjalnych województwa mazowieckiego. Uczelnia postanowiła połączyć te przedsięwzięcie z organizacją spotkania z władzami uczelni oraz zwiedzaniem kompleksu naukowego dla szkół objętych patronatem przez ASzW.

Na zaproszenie odpowiedziały szkoły prowadzące klasy mundurowe z Sejn, Węgrowa, Mrągowa oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie. Uczniowie zwiedzili bibliotekę, gdzie zapoznani zostali z księgozbiorem i zasadami korzystania z niego. Mieli możliwość obejrzenia hali sportowej wraz z basenem oraz bogato wyposażonymi siłowniami.

Największe zainteresowanie uczniów wzbudziło Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych, gdzie studenci oraz żołnierze rozgrywają wirtualnie scenariusze w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Uczą się w ten sposób podejmowania trafnych decyzji pod okiem specjalistów w tej dziedzinie.

Po obiedzie spotkali się z Dziekanem Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego, Panem prof.  Dr hab. Tomaszem Żyro, który opowiadał o zadaniach wydziału, strukturze, kierunkach nauczania, kadrze oraz przedmiotach maturalnych, branych pod uwagę przy rekrutacji na  uczelnię.

Młodzież uczestniczyła w spotkaniu z Prorektorem ds. studenckich Panem prof.  Dr  hab.  Jarosławem Gryzem oraz Kierownikiem Wydziału Spraw Studenckich Doktoranckich i Promocji – Panią dr Joanną Zagdańską oraz zapoznani zostali z ofertą edukacyjną Akademii Sztuki Wojennej, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Mieli także możliwość spotkania się z żołnierzami armii obcych studiujących na ASzW, m.in. z Ukrainy czy Wietnamu. Klamrą spinającą całe przedsięwzięcie było wręczenie nagród uczniom, biorącym udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności.

Na zakończenie miała miejsce projekcja filmu „Historia Roja”, polskiego dramatu wojennego opowiadającego historię jednego z Żołnierzy Wyklętych.

Po tych wszystkich przedsięwzięciach oraz dużej ilości wrażeń, nadszedł czas powrotu do Chojny.

mgr Marek Bednarz