Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie

ul. Dworcowa 3
74 - 500 Chojna

www.zsp1chojna.pl
zsp1@zsp1chojna.pl

tel./faks 091 414 20 29

PATRONATY - WSPÓŁPRACA

Festiwal Piosenki Angielskiej Chojna 2008.

Festiwal Piosenki Angielskiej Chojna 2008.

    Po raz piętnasty odbył się w Chojnie Festiwal Piosenki Angielskiej. W tym roku oprócz wykonawców z Polski prezentowały się trzy zespoły z Anglii (Sherborne), jeden Irlandii (Bundoran) i jeden z Niemiec (Schwedt). W sumie 103 uczestników (31 solistów i zespołów) w przedziale wiekowym od 16 do 26 lat, reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne, uczelnie wyższe, ośrodki kultury ze Szczecina, Koszalina, Połczyna-Zdroju, Gryfic, Sławna, Wałcza, Gorzowa Wlkp., Myśliborza, Dębna, Kołbaskowa, Goleniowa, Łobza, którzy zakwalifikowali się na podstawie nagrań demo do udziału w konkursie.


Zespół z Irlandii

    Przygoda z piosenką rozpoczęła się już 9 kwietnia, kiedy to przybył do Chojny zespół z Irlandii. W czwartek 10 kwietnia, w sali gimnastycznej ZSP Nr 1 w Chojnie odbył się ich koncert połączony z dyskoteką. Był to pierwszy, bardzo udany kontakt Irlandczyków z Chojną.


I m-ce So Cool Band

    Jubileuszowy Festiwal rozpoczął się w piątek 11 kwietnia, o godz. 16.00 w sali widowiskowej Centrum Kultury w Chojnie eliminacjami, podczas których wykonawcy śpiewali po jednej piosence w języku angielskim. Poziom prezentowany przez tegorocznych wykonawców, jak na jubileusz przystało, był zachwycająco wysoki. Profesjonalizm młodych polskich muzyków, ich piękna angielszczyzna, organizacja konkursu, troszkę zaskoczyła gości z zagranicy. Po Festiwalu wyrażali wyrazy uznania dla organizatorów i podziękowania za zaproszenie. Jury obradujące w piątek wyjątkowo wytypowało 13 podmiotów wykonawczych do konkursu finałowego, który odbył się w sobotę 12 kwietnia, również w Centrum Kultury. Tegorocznych zwycięzców oceniało międzynarodowe jury, w skład którego weszli m.in. Monika Petryczko z redakcji muzycznej Radia Szczecin, Paweł Pawłowski z zespołu Włochaty, Marcin Łuczyński klawiszowiec Indios Bravos, Marco Meinel wokalista Jaw Raw, Paweł Wróbel organizator festiwalu piosenki angielskiej dla młodzieży poniżej 16 lat w Widuchowej oraz oceniający oprócz strony muzycznej poprawność językową: Niall Mason i Cecelia Alexandre Watson z firmy Ennstone, Andrew Helson – nauczyciel z Gryphon School w Sherborne. Poziom finału nie dość, że był bardzo wysoki, to jeszcze wyrównany, co było dla jury nie lada problemem podczas obra. W efekcie pierwsze miejsce zajął szczeciński zespół So Cool Band, który oprócz głównej nagrody zdobył nagrodę publiczności. Drugie miejsce przyznano Hannie Walęckiej z I LO w Goleniowie, a trzecie Martynie Zając z XIV LO w Szczecinie. Równorzędne wyróżnienia otrzymali: zespół Heroes In Half A Shell z Sherborne i grupa z Zespołu Szkół Muzycznych w Szczecinie.


II m-ce – Hanna Walęcka

    W tegorocznej edycji festiwalu jak zwykle uczestniczyło dużo zespołów, które prezentują się na scenie bardzo widowiskowo i profesjonalnie pod względem muzycznym. Wrażenie robi różnorodność instrumentów, a tym samym wszechstronność naszej młodzieży. Zwykle to one zdobywają nagrody. W tym roku jury doceniło dwie wokalistki, które zaprezentowały wysoką klasę i niesamowite umiejętności muzyczne, ciekawą aranżację wybranych utworów, a przede wszystkim pozostawiły po sobie niezapomniane wrażenie.


III m-ce – Martyna Zając

    Podczas konkursu finałowego Jeremy Barker – gość honorowy festiwalu ( były burmistrz Sherborne i prezydent Douzelage ) ogłosił wyniki przeprowadzonego w chojeńskich szkołach ponadgimnazjalnych konkursu na esej, na temat „ Chojna – a place to be?”. Wybrano dwie zwycięskie prace, których autorami są Konrad Rydzewski, uczeń klasy I d i Jakub Leśniak, uczeń klasy III d, obydwaj z ZSP nr 1 w Chojnie. Nagrodą ufundowaną przez Stowarzyszenie Sherborne-Chojna działające w Sherborne jest weekend w Anglii. Oprócz tego Gryphon School z Sherborne zaprosiło chojeńskiego, młodego muzyka na imprezę muzyczną odbywającą się w szkole każdego roku.


Jeremy Barker i zwycięzcy konkursu na esej ‘Chojna a place to be?” Konrad Rydzewski i Jakub Leśniak

    Atrakcją tegorocznego festiwalu był przeszło godzinny, bardzo dobry koncert zespołu RÓŻE EUROPY, z Piotrem Klattem na czele. Niemłode już przeboje, a szczególnie „Jedwab”, porwały widownię do tańca i śpiewu wraz z artystami.


Róże Europy

    Przez 14 lat Festiwal Piosenki Angielskiej w Chojnie był dla wielu uczestników początkiem kariery. Zwycięzcami poprzednich edycji są m.in. Beata Andrzejewska, Big Fat Mama, Natalia Pastewska, Rykoszept, All Together, których teraz słuchamy w radiu, którzy nagrywają płyty, występują na ważnych festiwalach i ze znanymi polskimi piosenkarzami. O tegorocznych zwycięzcach z pewnością też niebawem usłyszymy.


Zespół z Anglii – wyróżnienie

    A tak na marginesie – do udziału w obradach jury tegorocznego festiwalu zapowiedziała się Kasia Nosowska, ale jak wiemy odniosła kolejny, wielki sukces, w związku z czym znowu nie mogła zaszczycić nas swoją obecnością. Jednak pozdrowienia od niej i życzenia udanej imprezy też mają dla nas wielkie znaczenie.


Zespół szkół Muzycznych w Szczecinie – wyróżnienie

     Organizatorami XV Festiwalu Piosnki Angielskiej w Chojnie, tak jak i wszystkich poprzednich, był ZSP nr 1 i ZSP nr 2 w Chojnie, we współpracy z Centrum Kultury w Chojnie.

linki

galeria