Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie

ul. Dworcowa 3
74 - 500 Chojna

www.zsp1chojna.pl
zsp1@zsp1chojna.pl

tel./faks 091 414 20 29

PATRONATY - WSPÓŁPRACA

„Go Online! – Training and Networking in the youth field ”

„Go Online!  – Training and Networking in the youth field ”
– pierwszy projekt zrealizowany przez ZSP Nr 1 w Chojnie
i Stowarzyszenie Douzelage w Chojnie z Turcją

       W terminie 2-9.11.2013 r. przedstawiciele  Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie wzięli udział w tygodniowym projekcie „Go Online!  – Training and Networking in the youth field”,  w ramach programu Młodzież w działaniu, który realizowany był w Ankarze (Turcja). Partnerami projektu ze strony polskiej było Stowarzyszenie Douzelage w Chojnie i ZSP Nr 1 w Chojnie, reprezentowane przez uczniów Annę Radziszewską i Adama Szurgocińskiego, nauczycieli Paulinę Jaździewską i Katarzynę  Skotnicką oraz koordynatora Adama Napierskiego.

W projekcie uczestniczyło 26 młodych ludzi, w przedziale wiekowym 18-30 lat, z sześciu krajów: Czech, Estonii, Polski, Rumunii, Turcji i Włoch. Głównym celem szkolenia “Go Online! – Training and Networking in the youth field” było:

  • połączenie teorii z praktyką w celu rozwijania wiedzy, umiejętności oraz doświadczenia młodych ludzi, z zakresu: jak skutecznie korzystać z mediów społecznych w pracy,
  •  zdobycie umiejętności społecznych, zarządzania mediami, które mogą zwiększyć szanse na zatrudnienie,
  •  promocja inicjatywy młodych ludzi,
  • zniesienie barier międzykulturowych,
  • wymiana doświadczeń na płaszczyźnie nieformalnej.

2.11.2013 r. polska grupa udała się z Chojny na lotnisko w Berlinie, skąd samolotem, z przesiadką w Monachium, poleciała do Ankary. Podczas projektu jego uczestnicy zakwaterowani byli  w pięciogwiazdkowym hotelu Surmeli Hotels and Resorts, położonym w samym centrum miasta. Tam też odbywały się zajęcia, warsztaty, bloki tematyczne, które kładły nacisk na współpracę w grupie międzynarodowej oraz integrację międzykulturową. Zajęcia prowadzone były przez tureckich trenerów nieformalnej edukacji oraz mediów społecznych. Językiem roboczym projektu był język angielski. Tematyka zajęć dotyczyła historii, terminologii i ogólnie mediów społecznych, aktywności młodych ludzi w obszarze mediów, umiejętności korzystania z nich w praktyce, przyszłości młodych ludzi i ich działań w projektach.

W czasie trwania projektu uczestnicy realizowali również  program kulturowy w celu  poznania kultury, obyczajów i codziennego życia mieszkańców Turcji. Zwiedzili Ankarę, a w niej  min. Mauzoleum Atatürka. Anıtkabir, który składa się z czterech części: Alei Lwów, Miejsca Ceremonii, Hali Honoru (miejsca, pod którym znajduje się grobowiec) oraz Parku Pokoju otaczającego Mauzoleum.

Inne atrakcje, które udało się zobaczyć, to Meczet Arslanhane Camii, Kolumna cesarza Juliana Apostaty, Pomnik Zwycięstwa wzniesiony w 1927 roku na Placu Zwycięstwa, przedstawiający Atatürka, Pomnik “Bezpiecznej i pewnej przyszłości”, na którym znajduje  przesłanie Atatürka do Turków: “Bądźcie dumni, ciężko pracujcie i wierzcie w siebie!” oraz  Uniwersytet w Ankarze. Uczestnicy projektu odpoczywali także na basenie w hotelu, korzystali z łaźni tureckiej i sauny. Spacerowali po mieście w poszukiwaniu tradycyjnych wyrobów tureckich, a na tureckich bazarach tureckich próbowali rozmaitych przypraw, kawy i  innych specjałów tureckiej kuchni.

linki

galeria