Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie

ul. Dworcowa 3
74 - 500 Chojna

www.zsp1chojna.pl
zsp1@zsp1chojna.pl

tel./faks 091 414 20 29

PATRONATY - WSPÓŁPRACA

Po raz trzeci z wizytą na Węgrzech

Po raz trzeci z wizytą na Węgrzech

    Już po raz trzeci węgierska miejscowość Köszeg, które podobnie jak Chojna należy do Stowarzyszenia  Douzelage (organizacji skupiającej po jednym mieście z państw Unii Europejskiej), w dniach od 26 czerwca do 3 lipca 2008 r. była miejscem spotkania młodzieży. W tym roku motywem przewodnim była Grupa Wyszehradzka, dlatego też w projekcie uczestniczyli Polacy, Czesi, Słowacy oraz Węgrzy. Opiekunem piętnastoosobowej grupy z Chojny, reprezentującej Klub Europejski Douzelage przy ZSP nr 1 w Chojnie, a jednocześnie   koordynatorem projektu ze strony polskiej, był J. Cezary Salamończyk.

W czasie prezentacji, która odbyła się w ramach projektu,  mieliśmy możliwość poznania miast, które brały udział w tym przedsięwzięciu oraz dorobku krajów należących do V4. Nie zabrakło również prezentacji na temat Grupy Wyszehradzkiej, które miały na celu przybliżenie uczestnikom projektu jej historii, spełnianych przez nią funkcji i roli, jaką odgrywa we współczesnej Europie. Mieliśmy również okazję zaprezentować specjalności naszej polskiej kuchni i skosztować zagranicznych przysmaków podczas międzynarodowego lunchu. Zwieńczeniem wszystkich dyskusji i pokazów były występy artystyczne przygotowane przez każdą grupę. Grupa polska przedstawiła piosenki oraz interpretację wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego pt. „Rozmowa liryczna”.

Uczestników projektu zauroczyło piękne miasteczko Köszeg, malowniczo położone u stóp Alp Węgierskich. Podziw budziły górskie widoki oraz zabytki, które dodają niebywałego uroku tej miejscowości. Organizatorzy zorganizowali również wycieczkę nad Balaton, największe jezioro Europy Środkowej. Pogoda dopisała, dlatego młodzież mogła zażywać kąpieli zarówno wodnych jak i słonecznych. Największe wrażenie pozostawił po sobie Wiedeń, który był ostatnim punktem wycieczki. Na każdym kroku zachwycały piękne budynki, zabytkowe kamienice. Widoczne były też ślady Euro 2008.

Projekt u Madziarów był doskonałą okazją do nawiązania międzynarodowych znajomości i wykazania się umiejętnością władania językiem angielskim. Mityngi tego typu poszerzają nasze horyzonty oraz dają możliwość poznania nowych krajów i kultur. W tegorocznym projekcie uczestniczyli:

Bylewska Anna
Caban Karolina
Fedorowicz Magdalena
Grylewicz Amanda
Krzemińska Marta
Ostrowski Rafał
Pociej Aleksandra
Przybyła Karolina
Rafalska Karolina
Rusek Magdalena
Rydzewski Jakub
Rydzewski Konrad
Słodkowski Stanisław
Woś Tomasz
Zgoda Rafał

linki

galeria