Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie

ul. Dworcowa 3
74 - 500 Chojna

www.zsp1chojna.pl
zsp1@zsp1chojna.pl

tel./faks 091 414 20 29

PATRONATY - WSPÓŁPRACA

Uczniowie odbyli staże w Anglii i w Niemczech w ramach projektu “Staże hotelarzy” z programu Leonardo da Vinci.

„Staże hotelarzy” w ramach programu Leonardo da Vinci

 

      Uczennice z Technikum Zawodowego w zawodzie technik hotelarstwa  z ZSP Nr 1 w Chojnie, uczestniczyły w kolejnych stażach realizowanych za granicą. Praktyki odbywały się w terminie od 4 do 31 lipca 2011 r. w ramach projektu „Staże hotelarzy”, finansowanego z programu Leonardo da Vinci. Koordynatorem projektu był Janusz Cezary Salamończyk.

Wyjazd na staż był poprzedzony przygotowaniem kulturowym, językowym oraz pedagogiczno-psychologicznym. W szkole odbyły się zajęcia z pedagogiem i psychologiem oraz 40. godzinne, intensywne kursy języka angielskiego i niemieckiego, które wzbogaciły słownictwo zawodowe uczestników oraz poszerzyły zakres słownictwa dotyczący życia codziennego. Ze środków projektu zakupione zostały dla stażystek słowniki.

Do zaprzyjaźnionego z Chojną miasta Sherborne w Anglii poleciało 6 uczennic, natomiast  6 wyjechało za Odrę, do Niemiec, po 2 osoby  do Angermünde, pobliskiego Gut Kerkow  i do Berlina. Uczennice odbywające staż za granicą miały możliwość pracy w różnych hotelach; od wiejskiego, agroturystycznego jakim jest hotel Gut Kerkow,  poprzez miejskie, prowadzone rodzinnie, do których zaliczają się Am Seetor w Angermünde i  Bakehouse w Sherborne; o wysokim standardzie jak Sherborne Hotel w Sherborne; ekskluzywnym, jak Eastbury Hotel w Sherborne;  aż do olbrzymiego kompleksu hotelowego jakim jest Generator Hostel w Berlinie. Każdy z hoteli nastawiony jest na innego rodzaju klientów, ale obowiązki stażystek ,w każdym z nich były podobne.

Nad prawidłowym przebiegiem stażu, zgodnym z założeniami projektu, zarówno w Anglii jak i w Niemczech oprócz menadżerów i wyznaczonych pracowników hoteli czuwali opiekunowie mgr  J.C. Salamończyk i mgr  N. Oleśków – nauczyciele z ZSP Nr 1 w Chojnie. Do obowiązku opiekunów należało także zorganizowanie wycieczek do stolic obu państw- Londynu i Berlina, które  przywitały zwiedzających strugami deszczu, co jednak  nie zniechęciło  do bliższego poznania historii, kultury i ciekawych miejsc obu miast.

Przejazd autokarem turystycznym z przewodnikiem po Berlinie, przybliżył burzliwą historię miasta, dał sposobność zapoznania się z najciekawszymi zabytkami i miejscami charakterystycznymi dla Berlina m.in. wieżą telewizyjną, Bramą Brandenburską, Checkpoint Charli czy ruiną Kościoła Pamięci. A cała wycieczka odbywała się w towarzystwie  turystów niemal z całego świata. Duże wrażenie  wywarła wizyta w Aqua –Dom, nowoczesnym muzeum wodnym z bardzo oryginalną windą w … akwarium!!! Innym, bardzo ciekawym doświadczeniem, była wizyta w muzeum figur woskowych Madame Tussauds.

W Londynie, tradycyjnie zwiedzono kilka najważniejszych turystycznie miejsc: Big Ben, London Eye, Westminster Abbey, Parlament, Buckingham Palace. Jednak atmosferę miasta czuło się dopiero odpoczywając na Piccadilly Cirkus, Trafalgar Square, Covent Garden i Leicester Square. Było bardzo intensywnie, męcząco, mokro, ale jakże ciekawie i ekscytująco. Wrażenia niezapomniane.

Podczas pobytu w Sherborne stażystki brały udział w  kursie języka angielskiego, prowadzonym przez Boba Bets, zwiedzały miasto i okolice, bywały na wystawach i koncertach. Korzystały w czasie wolnym z propozycji kulturalnych oferowanych przez Sherborne. Spotykały się również z mieszkańcami należącymi do Stowarzyszenia Chojna-Sherborne oraz Douzelage, którzy również dbali o dobre samopoczucie dziewcząt.
Wszystkie uczestniczki projektu korzystały z konwersacji prowadzonych przez menadżerów hoteli,  były otaczane opieką i życzliwością ze strony wszystkich pracowników hotelowych.   Opinie  o odbytych stażach są bardzo pozytywne. Mówią o panującej w hotelach miłej i przyjaznej atmosferze, o pomocy ze strony pracowników i pracodawców, o wysokiej jakości świadczonych w hotelach usług, zdobytych, bogatych doświadczeniach, podniesieniu umiejętności językowych.
Oto niektóre z nich:

Dzięki Panu Malcolmowi, właścicielowi hotelu staż był samą przyjemnością. Miła, rodzinna atmosfera w hotelu i dwa piękne labradory właściciela sprawiły, że mimo wielu obowiązków wynikających z planu praktyk, czułam się tam jak w domu.”

Karolina Kuchciak III TH
Hotel Bakehouse, Sherborne

„Podczas  stażu nauczyłam się wielu ciekawych i nowych dla mnie rzeczy. Potrafię pewnie serwować do stołu 3 duże talerze pełne dań na jednym ręku, a potrójna caffe latte macchiato nie ma przede mną już tajemnic.”

Sylwia Żyznowska III TH
Eastbury Hotel , Sherborne

„Pewnego dnia przybyła do hotelu grupa uczniów z angielskiej szkoły w wieku 11-13 lat, która miała się zapoznać z pracą w hotelu. Miałam więc okazję pokazać młodym Anglikom czego się nauczyłam, jak ładnie udekorować stół, jak układać sztućce, jak składać dekoracyjnie serwetki. Wszystko musiałam objaśniać oczywiście w języku angielskim – to była dopiero wyczerpująca lekcja angielskiego, ale bardzo udana.”

Patrycja Kozłowska III TH
Eastbury Hotel, Sherborne

“Duża liczba gości hotelowych wymagała przygotowania dużej ilości kompletów pościeli. Prasowanie i maglowanie należały więc do jednych z moich licznych obowiązków. Jestem teraz mistrzynią w operowaniu maglem oraz w szybkości i dokładności w posługiwaniu się żelazkiem”

Katarzyna Janiak IV TH
  Hotel Gut Kerkow

„W hotelu, w którym odbywałyśmy praktyki, czułyśmy się jak w domu u babci. Właścicielka hotelu dbała o nas jak o własne wnuczki. Bardzo dużo z nami rozmawiała, co w znacznej mierze wpłynęło na poprawę naszej znajomości języka niemieckiego.
Szef kuchni, Mark, pokazał nam kilka tajemnic kuchni niemieckiej, np. jak ze zwykłych, kilku podstawowych produktów wyczarować wykwintne, smaczne danie”

    Ewelina Białek IV TH
Renata Płotkowska IV TH
Hotel Am Seetor, Angermünde

„Pewnego dnia pojawił się na recepcji turysta z Polski, który nie mówił po niemiecku, a po angielsku bardzo słabo. Zostałam więc wyznaczona przez szefa recepcji, aby załatwić wszystkie formalności związane z zakwaterowaniem gościa. Pełniłam więc również rolę tłumacza, co bardzo mi się  spodobało. Fajnie jest służyć swoją wiedzą innym”

Natalia Szymańska
Generator Hostel, Berlin

linki

galeria