Wolontariat 2013/2014

SZKOLNY KLUB WOLONTARIUSZA

Na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie od 2004 roku działa Szkolny Klub Wolontariusza. W związku z ogłoszeniem przez Parlament Europejski roku 2012 Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej, narodził się pomysł zintensyfikowania działań SKW skierowanych do najstarszego pokolenia.
Do jednych z głównych zadań wolontariatu należy współpraca ze Środowiskowym Domem Samopomocy w Chojnie. Owocem współpracy wolontariuszy z Domem Samopomocy jest wspólnie redagowana integracyjna gazetka „eŚDeeSka”, liczne wspólne projekty, imprezy sportowe i artystyczne oraz coroczny „Marsz tolerancji” ulicami Chojny.
Pod patronatem Ośrodka Pomocy Społecznej w Chojnie uczestniczymy w projekcie „Asystent Seniora”, polegającym na regularnym odwiedzaniu przez pary wolontariuszy osób samotnych, wyznaczonych przez kierownika OPS. Regularnie odwiedzamy podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Trzcińsku – Zdroju.

fot. Ewangarda – www.ewangarda.pl

Współpracujemy z Caritas Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej oraz Wspólnotą Sant’Egidio – pomagamy zorganizować Obiad Bożonarodzeniowy dla bezdomnych i ubogich, który odbywa się w Szczecinie w drugi dzień świąt, uczestniczymy w projekcie “Młodzi Europejczycy dla Świata bez Przemocy”.
Współpraca między Szkolnym Klubem Wolontariusza a instytucjami niosącymi pomoc ludziom zagrożonym wykluczeniem społecznym przebiega owocnie. Głównym celem naszych działań jest poszerzanie tolerancji wśród młodzieży oraz pogłębienie integracji i przyjaznych relacji osób niepełnosprawnych, chorych, samotnych z lokalną społecznością. Przykład współpracy naszej szkoły z osobami niepełnosprawnymi dowodzi, że nawet w małych miejscowościach, gdzie poziom tolerancji i świadomości społecznej jest często na bardzo niskim poziomie, osoby niepełnosprawne mogą funkcjonować normalnie, angażując się w życie towarzyskie i społeczne swojej miejscowości.

LISTA CZŁONKÓW SZKOLNEGO KLUBU WOLONTARIUSZA

29. Anna Hybiak

DZIAŁALNOŚĆ WOLONTARIATU 2013/2014

23 – 25.06.2014 r. odbyło się II Forum Szkolnych Kół Wolontariatu. [tutaj]