Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie

ul. Dworcowa 3
74 - 500 Chojna

www.zsp1chojna.pl
zsp1@zsp1chojna.pl

tel./faks 091 414 20 29

PATRONATY - WSPÓŁPRACA

Wydanie świąteczne gazety “WIÓRY” 2007/2008

Wydanie świąteczne gazety “WIÓRY”

    21 grudnia ukazał się drugi numer „Wiórów”.Wydanie ma charakter świąteczny i zawiera artykuły dotyczące tradycji świątecznych w Polsce i w innych krajach Europy, liczne ciekawostki, chociażby o choince. Nie zabrakło również życzeń świątecznych
i noworocznych. Oprócz artykułów o tematyce świątecznej polecamy przeczytać wywiad z dyrektorem szkoły, Panią Adrianą Salamończyk, esej pt. Dlaczego warto oszczędzać?oraz tekst traktujący o podejściu młodzieży do wychowania fizycznego.

WIÓRY: Jak przyjęła Pani propozycję pełnienia funkcji Dyrektora w naszej szkole?

Pani Dyrektor Adriana Salamończyk: Była ona dla mnie wielkim zaskoczeniem i na początku problemem, ponieważ pojawiła się w najmniej sprzyjających okolicznościach. Miałam już pewne plany na zbliżającą się przyszłość, a tu  rewolucja w moim życiu. Należę do osób bardzo uporządkowanych i planujących z dużym wyprzedzeniem. Propozycja objęcia funkcji dyrektora szkoły wywróciła wszystko do góry nogami i zburzyła mój spokój. Ponieważ pewnych spraw, wcześniej zaplanowanych i dla mnie bardzo ważnych   nie dało się już odkręcić, sądziłam że niemożliwe jest jej przyjęcie. Jednak po pewnych ustaleniach zgodziłam się i po dwumiesięcznej, wakacyjnej nieobecności, stanęłam gotowa do pracy, w pełni zmobilizowana do błyskawicznego opanowania wszystkiego, co dla mnie nowe.

W: Z jakimi problemami boryka się Pani na swoim nowym stanowisku?
A.S. : Praca na takim stanowisku naszpikowana jest problemami, malutkimi stale, większymi od czasu do czasu.  Taki  „job”. Szkoda czasu i energii na wyliczanie problemów, są one po to, aby je szybciutko rozwiązywać i zbyt się nad nimi nie rozwodzić.

 

WJak współpracuje się Pani z uczniami i Gronem Pedagogicznym?
A.S.: Zarówno z nauczycielami, uczniami jak i pracownikami naszej szkoły pracuje się dobrze. Przecież jesteśmy w swojej szkole.  Na początku przedstawiłam moje oczekiwania, zasady, moją wizję szkoły.  Teraz już widzę, że nasza współpraca zaczyna owocować, a dowody znajdują się m.in. na naszej stronie internetowej.   Odnoszę  wrażenie, że wszyscy idziemy w dobrym kierunku. Dużo wymagam zarówno od siebie jak też od innych, mogą więc pojawiać się „zgrzyty” na pewnych płaszczyznach. Sądzę jednak, że zawsze można dojść do porozumienia.

 

WW szkole zaszło wiele zmian. Czy planuje Pani wprowadzić kolejne?
A.S.: Cały czas planuję i prowadzę działania  aby   polepszyć  bazę szkoły, umilić   warunki pracy  uczniom i nauczycielom , tu kupić, tam wyremontować, uatrakcyjnić ofertę edukacyjną szkoły, zmobilizować wszystkich do efektywniejszej  pracy, osiągania sukcesów i … tak bez końca. W związku z tym,  ciągle coś będzie się zmieniało i mam nadzieję na lepsze.

 

W: W przyszłym roku będziemy obchodzić 50-lecie szkoły. Czy zdradzi nam Pani w jaki sposób będziemy obchodzić tak ważną rocznicę?
A.S.: Nie zdradzę, ponieważ mam jak na razie tylko zarys obchodów.   Cały czas z myślą m.in. o 50-leciu szkoły wykonujemy pewne konkretne  działania jak np. budowa strony internetowej, z której jestem dumna, a jest ona  efektem pracy  pani Kamili Góry, remont niektórych pomieszczeń szkolnych rozpoczynający się już na dniach czy też  przygotowy-wanie kronik szkolnych przez panie A. Pawlaczyk i G. Lasowską. Wszystko jednak, co w naszej szkole się dzieje, o czym można poczytać na naszej stronie, w jakiś sposób będzie uatrakcyjniało obchody 50-lecia. Ta rocznica jest przecież podsumowaniem pewnego etapu istnienia szkoły, a szkoła to my – uczniowie, nauczyciele, pracownicy. Oczekuję, iż uczniowie zaangażują się wraz z nauczycielami w opracowywanie programu, a trzeba to zacząć robić już w styczniu.  Korzystając z okazji zapraszam do współpracy, czekam na pomysły, propozycje. Wrócimy to tematu już niedługo.

 

WOstatnio odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Czy możemy liczyć na organizowanie podobnych imprez?
A.S.: Jestem bardzo mile zaskoczona, że udało się Samorządowi Uczniowskiemu tak świetnie zorganizować ogólnoszkolną zabawę andrzejkową. Dawno takiej imprezy w naszej szkole nie było i jeżeli kolejne miałyby przebiegać w podobny sposób, jestem za.

W: Stanowisko, które Pani piastuje wymaga wielu poświęceń, a co za tym idzie ma Pani mało wolnego czasu. Jak najchętniej Pani go spędza?
A.S.: Zapomniałam jak to było. Mam wielką nadzieję, że przypomnę sobie podczas zbliżających się świąt. Pragnę pobyć w domku, z mężem i córką, moim psem i kotem, poczytać, wyspać się, obejrzeć dobry film, nie planować, nie myśleć o pracy.

WCo chciałaby Pani kategorycznie zmienić w szkole?
A.S.: Niektóre nawyki niektórych uczniów, ich mentalność. Niską frekwencję (ogólnie). Podłogi w klasach, żeby nie było problemu z obuwiem zmiennym. A oprócz tego …. stolarkę drzwiową, meble w klasach, parkiet i wygląd ścian w sali gimnastycznej, ogrodzenie szkoły, itp. itd.

W: Czego chciałaby Pani życzyć uczniom z okazji Świat Bożego Narodzenia i Nowego Roku?
A.S.: 
Aby było jak się śniło.
Albo chociaż tak, jak jest.
By do diabła się zdarzyło to,
co najpiękniejsze jest.
By się było ze mną innym
tak jak mnie się z nimi chce.
By zniknęło złe z przeszłości
i nie tkwiło w myśli twej.
List by życzeń robić wiele.
Niech choć kilka spełni się.
Toż istotne – być szczęśliwym,
A przewodnie – carpe diem.
(moje – szczere)

WIÓRY: Dziękuję za poświęcenie swojego czasu i odpowiedź na pytania.
W imieniu redakcji WIÓRÓW życzę wesołych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.

Jagoda

linki

galeria