Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie

ul. Dworcowa 3
74 - 500 Chojna

www.zsp1chojna.pl
zsp1@zsp1chojna.pl

tel./faks 091 414 20 29

PATRONATY - WSPÓŁPRACA

Wyjazd do Sherborne w Anglii w ramach projektu fotograficznego

Wyjazd do Sherborne w Anglii w ramach projektu fotograficznego

     W dniach 8-13 lipca 2010 r. sześcioro uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie przebywało wraz z opiekunem p. J. Cezarym Salamończykiem w Sherborne w Anglii. Dotarliśmy na miejsce dość późno. Zostaliśmy powitani przez rówieśników z Anglii, a następnie każde z nas zostało zakwaterowane u rodziny angielskiej.

     Pierwszy dzień pobytu – zwiedzanie Gryphon School. Jest to niezwykły kompleks szkolny, znacznie różniący się od polskich szkół. Spotkaliśmy się tam z uczennicami szkoły, które oprowadziły nas po jej zakątkach, a następnie udaliśmy się do miasta. Mogliśmy podziwiać piękny kościół – Sherborne Abbey. Następnie wyruszyliśmy do centrum Sherborne. Zwiedziliśmy prywatną szkołę dla chłopców. Kolejnym punktem wycieczki było spotkanie z p. Krystyną Griffith-Jones. To bardzo ciepła i sympatyczna osoba, która gościła nas w swoim domu. Poznaliśmy historię jej emigracji z Polski w okresie wojny. Na koniec dnia zjedliśmy kolację w hinduskiej restauracji „Rajpoot”.

Trzeci dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania ruin średniowiecznego zamku w Sherborne – Old Castle. Pan Jeremy Baker prowadził nas pośród imponujących pozostałości zamku. Opowiedział nam także jego historię. Wspólnie zjedliśmy lunch w pięknym, zamkowym ogrodzie, a następnie rozpoczęliśmy wycieczkę po nowym zamku z XVII w. Zamek został wybudowany nad jeziorem, jest otoczony wspaniałym parkiem w stylu angielskim. Spędziliśmy tam czas robiąc zdjęcia. Na kolację mieliśmy typowe danie angielskie – rybę z frytkami. Ostatnim punktem zaplanowanym na sobotę był występ chóru w Sherborne Abbey. Chór wykonywał pieśni w języku angielskim i francuskim. To niezwykłe widowisko wywarło na nas duże wrażenie.

Niedzielę spędziliśmy na słonecznej, piaszczystej plaży w Lyme Regis. Naszym opiekunem był p. Michael Fenton. Byliśmy zachwyceni pięknym widokiem i pogodą. Odbył się piknik na plaży, zjedliśmy lody i robiliśmy zdjęcia.

 W poniedziałek odbyły się warsztaty fotograficzne, zgłębialiśmy tajniki programów komputerowych. Następnie udaliśmy się do państwa Stones na barbecue. Miło spędziliśmy czas na grze w krokieta. Ostatnim punktem wieczoru była kolacja w Rose and Crown i gra w skittles. Jest to gra podobna do kręgli.

Ostatni dzień upłynął nam na zwiedzaniu Glastonbury, Wells i okolic. Był to również czas pożegnań z naszymi rówieśnikami i opiekunami. Czas spędzony w Anglii był dla nas nowym, niezwykłym doświadczeniem. Poznaliśmy kulturę i angielskie obyczaje. Opuszczaliśmy Sherborne z nadzieją na powtórny przyjazd.

      Przedsięwzięcie było współfinansowane przez Starostwo Powiatowe w Gryfinie.      Organizatorem projektu było Stowarzyszenie Douzelage w Chojnie.

Uczestnicy projektu z ZSP Nr 1 w Chojnie

linki

galeria