Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie

ul. Dworcowa 3
74 - 500 Chojna

www.zsp1chojna.pl
zsp1@zsp1chojna.pl

tel./faks 091 414 20 29

PATRONATY - WSPÓŁPRACA

XIV Festiwal Piosenki Angielskiej Chojna 2007

XIV Festiwal Piosenki Angielskiej Chojna 2007

Już po raz czternasty, w dniach  27-28 kwietnia, w Centrum Kultury w Chojnie,  odbył się Festiwal Piosenki Angielskiej. Skład uczestników podobnie  jak w latach ubiegłych międzynarodowy.  Komisja na podstawie nadesłanych nagrań demo zakwalifikowała ( I etap)  34  podmioty  –   87 wykonawców,  w przedziale wiekowym 16-26 lat, reprezentujących  szkoły ponadgimnazjalne, wyższe, ośrodki kultury, kluby, stowarzyszenia  z Polski i  Węgier.
W piątek  o godz. 15.00 odbył się półfinał  Festiwalu ( II etap), podczas którego jury zakwalifikuje do sobotniego finału ( III etap ) dziesięć/dwanaście podmiotów, spośród których wyłonieni będą laureaci. Jury przyzna trzy pierwsze nagrody oraz dwa wyróżnienia. Oprócz tego przewidziana jest nagroda publiczności i jak zwykle nagroda dla publiczności.
W piątek, po zakończeniu części konkursowej, tj. ok. godz. 20.00, wystąpił przed chojeńską publicznością  obchodzący jubileusz – 20-lecie pracy twórczej, zespół Włochaty, z liderem Pawłem Pawłowskim, który od lat uczestniczy w obradach jury chojeńskiego festiwalu. Koncert poprzedzony będzie  występem zespołu Świadomość.
W sobotę, o godz. 16.00 rozpoczął się finał Festiwalu Piosenki Angielskiej Chojna 2007, a w czasie obrad jury (ok. godz. 18.30 ) wystąpił ubiegłoroczny zwycięzca –  zespół   Big Fat Mama.
Tegoroczny Festiwal odbywał się pod honorowym patronatem Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty, Starosty Powiaty Gryfińskiego oraz Burmistrza Chojny.
Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje TVP3 Szczecin, Polskie Radio Szczecin, Kurier Szczeciński oraz Gazeta Chojeńska.
Organizatorami Festiwalu są ZSP Nr 1 i ZSP Nr 2 w Chojnie wraz z Centrum Kultury w Chojnie.

 

Komitet Organizacyjny XIV Festiwalu Piosenki Angielskiej Chojna 2007
ZSP Nr 1 i ZSP Nr 2 w Chojnie

***

All Together zwycięzcą festiwalu

Ponad 30 wykonawców (ogółem blisko 90 osób) wystąpiło w piątek i sobotę podczas XIV Festiwalu Piosenki Angielskiej w Chojnie. Była to młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych i studenci ze Szczecina, Gorzowa, Bydgoszczy, Kołobrzegu, Koszalina, Dębna, Wałcza i Chojny, a także z węgierskiego miasta Köszeg, współpracującego z Chojną w ramach stowarzyszenia Douzelage. Do sobotnich finałów zakwalifikowano 12 wykonawców.


All Together – zwycięzca festiwalu

Festiwal ma wysoką renomę nie tylko w naszym województwie. Dla wielu laureatów występy w Chojnie były początkiem kariery. Ubiegłoroczny zwycięzca – zespół Big Fat Mama ze Szczecina (wystąpił w sobotę jako gość) zakwalifikował się właśnie na festiwal w Opolu, podobnie jak Aleksandra Tobolewska, która wygrała w 2003 r. Z kolei Natalia Pastewska zdobyła w 2004 r. Grand Prix na bardzo prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Zamościu, a teraz ma nagrywać ścieżkę dźwiękową do drugiej części filmu “U Pana Boga za piecem”. Nagrody na różnych festiwalach zdobywał też Olek Różanek z zespołem Rykoszept (zwycięzca sprzed 2 lat).


Damian Rybicki zajął II miejsce

W tym roku poziom był nieco niższy, ale laureatom mimo to można wróżyć dalsze sukcesy. W jury zasiadało wielu doświadczonych specjalistów, w tym: Jacek Lesiak (obecnie basista w zespole S. Sojki), Andrzej Kwinto (grał z Kasią Nosowską), Paweł Pawłowski (wokalista zespołu Włochaty), Sławomir Błęcki (lider grupy Olej), Paweł Wróbel – muzyk i nauczyciel z Widuchowej, Monika Petryczko z redakcji muzycznej Polskiego Radia w Szczecinie. W sobotę obradom jury przewodniczył burmistrz Chojny Adam Fedorowicz, a poziom językowy oceniał przedstawiciel firmy Ennbeton ze Szczecina Niall Mason.
Zwycięzcą (nagroda w wys. 1300 zł) został zespół All Together (patrz str.1) z Uniwersytetu Szczecińskiego – m.in. za walory wokalne Izabeli Turowskiej i bardzo dobre aranżacje pięcioosobowej sekcji dętej. II miejsce (nagroda starosty – kino domowe wartości 1200 zł) przyznano Damianowi Rybickiemu z Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Bydgoszczy – za oryginalny głos i wrażenie artystyczne. III nagroda (mikrowieża z DVD) przypadła zespołowi Socool Band ze szczecińskiej filii Akademii Muzycznej w Poznaniu. Dwa wyróżnienia otrzymali: zespół Mlada Generacija z Köszeg (kino domowe) i Natalia Krakowiak z LO w Kołobrzegu (mikrowieża). Publiczność swą nagrodę przyznała Agacie Tomkowicz z ZSP 1 w Chojnie.


Włochaty na scenie w Chojnie

W piątek gościnnie zaprezentowała się grupa reggae z Darłowa – Świadomość, a po niej gwiazda festiwalu – legenda polskiego punk rocka: zespół Włochaty, który zagrał niezwykle dynamiczny koncert. Była to część ogólnopolskiej trasy z okazji 20-lecia działalności.


Ubiegłoroczni zwycięzcy – Big Fat Mama

Organizatorami byli: ZSP 1 i 2 w Chojnie we współpracy z Centrum Kultury. Na koniec burmistrz Fedorowicz wręczył specjalny dyplom uznania pomysłodawcom festiwalu – Adzie i Januszowi Salamończykom, którzy od początku istnienia imprezy zajmują się jej przygotowaniem.

linki

galeria